>

FOR RELEASE AFTER MAY 12, 2007
Contact: Allison Benner, College Relations Associate – Media
Office (Mon – Fri), 610-740-3790
Mobile (For Sat.'s Ceremony), 610-428-8207

LOCAL STUDENTS RECEIVE CEDAR CREST COLLEGE DEGREES

Allentown, PA (May 12, 2007) – Two hundred and forty-nine students were awarded a bachelor’s or master’s degree at Cedar Crest College’s 137th Commencement Ceremony at 11:00 AM on Saturday, May 12, 2007 on the College Quadrangle. Student speakers were Marie Mazz of Mechanicsburg, PA, representing the traditional student population, and Michael Vincovitch III, of Catasauqua, PA, speaking on behalf of the Lifelong Learning student population. Graduates received diplomas from Acting College President Carol A. Pulham and Acting Provost Roxanne Amico.

A list of graduates follows with Pennsylvania and New Jersey residents organized by county and city. Out of state residents are listed by state and city only. Please note that due to students' publicity preferences, not all graduating students are listed in this release.

For more information please contact the College Relations Office at 610-740- 3790.

PENNSYLVANIA RESIDENTS

BERKS COUNTY
Bally
Audra N. Beck, B.A. - sociology

Bechtelsville
Sharon R. Custer, B.A., summa cum laude - art

Kempton
Suzann Veppert, B.S. - nursing

Kutztown
Andrea R. Koehler, B.A. - psychology

Shoemakersville
Heather M. Benson, B.A., summa cum laude - psychology

Sinking Spring
Jennifer M. Ward, B.A. – art & psychology

BUCKS COUNTY
Levittown
Gina Lewis, B.A., summa cum laude - psychology
Gwendolyn M. Rogers, B.S. – elementary education

Pipersville
Michelle Durning, B.A. - psychology

Quakertown
Lori B. Yoder, B.A., summa cum laude – social work

Telford
Retha Varallo, B.A., summa cum laude - history

CARBON COUNTY
Albrightsville
Lynette Dyer, B.A.- psychology

Jim Thorpe
Shannon Hoffman-Huffaker, B.S., magna cum laude - nursing
Jessica L. Robinson, B.S., cum laude - nursing
Carolyn Tuomela Wallace, B.S. - nursing

Lehighton
Brandy Michelle Botek, M.Ed. – secondary education
Christine M. Breiner, B.S. - nursing
Megan Nocek, B.A., cum laude - psychology
Larissa Elaine Peale, B.S. - biology
Stacie M. Roos, M.Ed. - secondary education
Rebeca Ann Smith, B.A. - psychology
Stacey L. Solt, B.A., summa cum laude – communication/psychology
Terene Lynne Troutman, B.A., summa cum laude - psychology
Megan Zellner, B.S. - chemistry

Palmerton
Angela M. Balch, B.A. - history
Andrea Brunner, B.A. – social work
Kelly Fina, B.S. - management
Amanda Lyn Lehman, B.S. - nursing
Ann Waibel, M.Ed. – elementary education

CHESTER COUNTY
Kennett Square
Patricia L. Egner, B.S., cum laude – mathematics/secondary education

West Chester
Erica Ann Govan, B.S., cum laude – elementary education

COLUMBIA COUNTY
Bloomsburg
Stefanie J. Frace, B.S. – genetic engineering

CUMBERLAND COUNTY
Mechanicsburg
Marie Ann Mazz, B.A., magna cum laude – political science/art

DAUPHIN COUNTY
Hummelstown
Paula M. Miller, B.S. - genetic engineering

DELAWARE COUNTY
Boothwyn
Meghan E. Feltcher, B.S. - genetic engineering

Drexel Hill
Dana Gatto, B.S., summa cum laude - psychology

Norwood
Danielle Frustillo, B.A. - social work

LEHIGH COUNTY
Alburtis
Andrew J. Kline, M.Ed. – elementary education

Allentown
Airisol Berrios, B.S., cum laude - nursing
Christine D. Billy, M.Ed. - secondary education
Kristin M. Chapman, B.A. - history
Jennifer Conrad, B.S. - genetic engineering
Renee Anne Crane, B.S., summa cum laude - biology
Carol T. Dao, B.S., summa cum laude - neuroscience
Nicole J. Deitz, B.A. & B.S., cum laude – English/biochemistry
Fabi de Souza, B.S., magna cum laude – business administration/communication
Tara L. Dillon, B.S. - nursing
Nusrat Fatima, B.S., summa cum laude - nutrition
Deborah J. Foley, B.A. - psychology
Deanna J. Hamman, B.S., summa cum laude - elementary education
Lisa A. Hoffert, B.A., summa cum laude - music
Janice P. Hurlbutt, M.Ed. - elementary education
Kimberly Kannenberg, M.Ed. – art of teaching
Priscilla A. Labs, B.S. - accounting
Mary Ann Leone, B.A., summa cum laude - English
Brianne Lopez, B.S. - nursing
Helen Luu, B.S. - neuroscience
Jeanne M. Marsteller, B.S., cum laude - psychology
Donna M. McCandless, B.S. – computer information systems
Nicole Mitchell, B.A. - psychology
La Lonnie Moore, B.A. - communication
Amy G. Newman, M.Ed. - elementary education
Keown Patrick-Vargas, B.A. - social work
Caroline A. Rodriguez, B.S. - accounting
Elessette Rodriguez, B.A. – psychology/art
Sara Eve Schaeffer, B.S. - nutrition
Zainab Soonasra, B.S. - nursing
Cynthia Brahm Taglioli, B.S., summa cum laude - management
Sande Teplitz, M.Ed. - art of teaching
Mary Venditta, B.A. - art
Tiffany J. Werner, B.A. - social work
Renee Zimmerman, B.S., cum laude - neuroscience

Breinigsville
Amy Lynn Craver, B.S. - elementary education

Catasauqua
Deidre M. Latoof, B.A., magna cum laude - English
Michelle Martucci, B.S. - nutrition
Tarra M. Nidlund, B.S. – nuclear medicine technology
Michael A. Vincovitch, B.S., magna cum laude - management

Coopersburg
Amanda Farley, B.S., cum laude - nursing
Jessica Farley, B.S., cum laude - elementary education
Andrea Marie Klotz, B.S. - nursing
Pamela G. Oechsle, B.S. - nutrition
Jaclyn Radio, B.S. - chemistry
Anne E. Thomson, B.S., summa cum laude - nutrition

Coplay
Lisa M. Brinker, B.S., summa cum laude - elementary education
Bobbie Ewing, B.S., cum laude - nursing

Emerald
Katie A. Kern, B.A. - psychology

Emmaus
Maria E. Fry, B.S. - nursing
Jennifer M. Gagliardi, B.S., summa cum laude - elementary education
Jamie Lynn Jacobs, B.S. - psychology
Miranda M. Meck, B.S. - nuclear medicine technology
Sherry Schaffer, B.S. - accounting
Deborah Snydeman, B.S., summa cum laude – computer science

Macungie
Cindy M. Bonilla, B.S. – business administration
Ashley Calder Gorday, B.S. - nursing

Slatedale
Lisa A. Herzog, B.S. - nursing
Colleen Monaghan, B.A., magna cum laude - psychology

Slatington
Andrea M. DeLeo, B.S. - nutrition
Amber Kistler, B.S., summa cum laude - elementary education
Megan J. Schaeffer, B.A. - English

Wescosville
Karin Sue Haney, B.S. - nursing
Jessica L. Kurinec, B.S. - nursing
Megan Jaid Schroeder, B.A. - psychology

Whitehall
Charlene Christman, B.S. - nursing
Amy Fowler, M.Ed. - elementary education
Alison Elizabeth Paules, B.A., summa cum laude - psychology

LUZERNE COUNTY
Duryea
Jennifer Woytach, B.A., cum laude – communication/English

Mountain Top
Stephanie M. Gionta, B.S., summa cum laude - nutrition

Shickshinny
Nicole L. Hess, M.Ed. - secondary education

MONROE COUNTY
Cresco
Erica C. Tysoe, B.A., summa cum laude - psychology

East Stroudsburg
Terri Ogg, B.S., cum laude - nursing
Michael C. Jones, B.A. - social work

Saylorsburg
Karla Verchot, B.S., magna cum laude - elementary education

Stroudsburg
Stephanie M. Leap, M.Ed. - art of teaching
Kelly Ann O`Donnell, B.A. - communication
Christina Russ, B.S. - accounting

Tobyhanna
Carissa Ann Okie, B.S., magna cum laude - psychology

MONTGOMERY COUNTY
Collegeville
Jennifer Terrell, M.Ed. - art of teaching

Elkins Park
Caryn Torr, B.A., magna cum laude - dance

Pennsburg
Melissa E. Moxley, M.Ed. - secondary education

NORTHAMPTON COUNTY
Bath
Michelle Betz, B.S. - nursing
Amber L. Schmoyer, B.S., magna cum laude - management

Bethlehem
Francine L. A. Colaneri, B.A., magna cum laude - art
Khizera Tariq, B.S. - chemistry
Abigail L. Turner, B.S. - nursing

Danielsville
Tanya S. Dunbar, B.S. - psychology

Easton
Patricia Davitt, B.S., magna cum laude – psychology/political science
Gretchen Evans, B.A., cum laude - social work
Sarah L. Gilbert, B.A. - political science
Heidi L. Shaffer, B.S., magna cum laude - nutrition
Jennie Yeager, B.S., summa cum laude - elementary education

Hellertown
Ashley Brooke Herczeg, B.S. - biology

Northampton
Joyce E. Cerniglia, B.S., summa cum laude - accounting
Rawaa G. Hadid, B.S. -
Amanda Mast, B.A. - psychology
Kelly Ann Richard, B.S., summa cum laude - biology

Walnutport
Melissa Wanyo, B.S. - nursing

NORTHUMBERLAND COUNTY
Mount Carmel
Tiffany Ann Wanzie, B.A. - English

PHILADELPHIA COUNTY
Philadelphia
Joanna Craig, B.A. – social work/psychology

 

PIKE COUNTY
Greentown
Sarah L. Wasniewski, B.A. - art

SCHUYLKILL COUNTY
Minersville
Jessica Andruchek, B.A. - theatre
Seagey Marie Renninger, B.A. - political science

Pottsville
DeChantle E. Austerberry, B.S. – business administration

SOMERSET COUNTY
Boswell
Tesha Olivas, B.A., magna cum laude - dance/theatre

SUSQUEHANNA COUNTY
Hop Bottom
Linda C. Misiura, B.A., summa cum laude – English/communication

New Milford
Holly M. Estabrook, B.A., summa cum laude - psychology

Union Dale
Heather Jubinsky, B.S. - biochemistry

WARREN COUNTY
Warren
Michelle Lynn Dawes, B.S. - chemistry

YORK COUNTY
Glen Rock
Kristen E. Rennoll, B.S., summa cum laude - genetic engineering

Hanover
Meaghan Nedderman, B.S., summa cum laude - psychology

Stewartstown
Kristina Dennis, B.A. - dance

NEW JERSEY RESIDENTS

BURLINGTON COUNTY
Chesterfield
Katherine Beam, B.S. - chemistry

CAMDEN COUNTY
Pine Hill
Tova A. Samuels, B.S., summa cum laude - chemistry

HUNTERDON COUNTY
Asbury
Alyssa Bedard, B.A. - psychology
Tara Larissa Wilson, B.S., magna cum laude - marketing

MERCER COUNTY
Lawrenceville
Alicia Noelle Macheda, B.A. - social work

MIDDLESEX COUNTY
South Amboy
Kimberly Michalik, B.S. - chemistry

MONMOUTH COUNTY
Freehold
Catherine Engleman, B.S., cum laude - accounting

OCEAN COUNTY
Beach Haven Gardens
Megan Ann Freeman, B.A. - art

Forked River
Linda Ann Rossell, B.S., magna cum laude – biodiversity & conservation biology

SUSSEX COUNTY
Branchville
Sarah Florio, B.S. - nursing

Montague
Bridget A. Szala, B.S. - chemistry

WARREN COUNTY
Blairstown
Allison Van Grouw, B.S., magna cum laude - nursing

Phillipsburg
Hollie M. Cummings, B.A. - English

Stewartsville
Jacqueline Toth, B.S., summa cum laude - elementary education

OUT OF STATE RESIDENTS

ARKANSAS
Mountain View
Katelyn Burgett, B.S. - genetic engineering

CONNECTICUT
New Milford
Angela T. Vialotti, B.S. - biochemistry

Winsted
Kirsten D. Gustafson, B.S. - nursing

DELAWARE
Dover
Lauren Galbreath, B.S., summa cum laude - elementary education

Milford
Skye Marie Mullarkey, B.S. - chemistry

FLORIDA
Stuart
Nicole R. Fox, B.A. - anthropology

IOWA
Strawberry Point
Randei McTaggart, B.S. - psychology

MASSACHUSETTS
Hillstown
Ashley E. Collins, B.A., summa cum laude – psychology/art

MARYLAND
Baltimore
Chanel M. T. Davis, B.S. - chemistry

Frederick
Ashley Ann Tillette, B.S. - genetic engineering

Gaithersburg
Sarah J. Ricketts, B.A., magna cum laude – psychology/dance

Pikesville
Natasha Chloé Robinson, B.A. – applied sociology

NEW HAMPSHIRE
Milford
Hilary A. Prescott, B.S., magna cum laude - neuroscience

Somersworth
Jessica Morin, B.A., cum laude – psychology/art

NEW YORK
Bullville
Corrally Memmelaar, B.S. - nursing

Johnson City
Abigail Cokely, B.S., magna cum laude - biochemistry

Kingston
Kara Bonetti, B.S., cum laude - chemistry

Pine Bush
Jacqueline Pinder, B.S., magna cum laude - biology

Sherburne
Shannon McDermott, B.S., cum laude - genetic engineering

West Chazy
Sarah Beth Relation, B.A. - English

OHIO
Newark
Chantell Metelko, B.S. - chemistry

RHODE ISLAND
Johnston
Erika Lee Asselin, B.S., magna cum laude - chemistry

SOUTH CAROLINA
Myrtle Beach
Amanda L. Dickerson, B.A. - psychology

TEXAS
Red Oak
Jennifer Shaffer, B.S., summa cum laude - genetic engineering

Spring
Carissa Hunold, B.S. - genetic engineering

VIRGINIA
Falls Church
Emily Dittmar, B.S., cum laude – biodiversity & conservation biology

Stanardsville
Zoe Tuck, B.A., magna cum laude - political science

####


Return to Press Release archive