>


FOR RELEASE AFTER MAY 13, 2006

Contact: Allison Benner, College Relations Associate – Media

Office (Mon – Fri), 610-740-3790

Mobile (For Sat.'s Ceremony), 610-428-8207

LOCAL STUDENTS RECEIVE CEDAR CREST COLLEGE DEGREES

Allentown, PA (May 13, 2006) – Two hundred and fourteen students were awarded a bachelor’s or master’s degree at Cedar Crest College’s 136th Commencement Ceremony at 11:00 AM on Saturday, May 13, 2006 on the College Quadrangle. Student speakers were Amanda E. Swartz, of Elysburg, PA, representing the traditional student population, and Katherine Anne Basile, of Lehighton, PA, speaking on behalf of the Lifelong Learning student population. Graduates received diplomas from College President Dorothy Gulbenkian Blaney and Provost Carol A. Pulham.

The ceremony was marked by the first-time hooding of Masters of Education graduates and the announcement by Board of Trustees Chair, Charles T. Noonan, Esq., that the College's Administration Building will be rededicated and renamed for Dr. Blaney, who has served as president of Cedar Crest since 1989. Noonan noted that a formal dedication ceremony will be held on a date yet to be determined.

With Commencement falling on Mother's Day weekend, the College ceremony was made even more special for some Cedar Crest grads. This year Marilyn Morales watched her daughter Noelia be the first of her family to receive a bachelor's degree … and then she got hers too. The pair from Bethlehem both graduated with degrees in social work and Noelia came home with an additional degree in psychology. Having taken numerous classes together, helping each other out when necessary and sharing the experience of some of Cedar Crest's unique traditions and events together, mom and daughter look back on their academic with lots of pride and laughter, and look forward to more milestones, including Noelia's upcoming wedding and attending graduate school. (For more information on this story, please see release "Mother's Day Made Special by Dual Diploma's" from May 10, 2006.)

A list of graduates follows with Pennsylvania and New Jersey residents organized by county and city. Out of state residents are listed by state and city only.

For more information please contact the College Relations Office at 610-740- 3790.

PENNSYLVANIA RESIDENTS

ADAMS COUNTY

Gardners

Ashley N. Wenk, B.S. - nursing

BEAVER COUNTY

Beaver

Elizabeth R. Hogue, B.S. - nursing

BERKS COUNTY

Fleetwood

Kathy Cunningham, B.S., summa cum laude - psychology

Oley

Dina L. Angstadt, B.A., summa cum laude – history & secondary education

Reading

Kimberly A. Candelaria, B.S. – nursing

Amanda Marie Werner, B.S. - nursing

Mertztown

Denise Dorwart, M.Ed. – secondary education

Stephanie Nowotarski, B.S. – genetic engineering

BLAIR COUNTY

Altoona

Andrea Alexis Edge, B.S. – biodiversity & conservation biology

BUCKS COUNTY

Doylestown

Andrea F. DelBuono, B.S. – nuclear medicine

Kintnersville

Gregory Toth, B.S. – nuclear medicine

Newtown

Kristen Michelle Spinner, B.A. – social work


Quakertown

Tiffany M. Barnes, B.S. - biology

Bonnie J. Bleam, B.S. - nursing

Zaira I. Davis, B.A. – social work

Joanne S. Detweiler, B.S. – nursing

Zaheeda A. Sajan, B.S., summa cum laude – elementary education

Sellersville

Tenley J. Schnakenberg, B.A – social work

CARBON COUNTY

Kunkletown

Pamela Tibbs, B.A., magna cum laude – social work

Lansford

Jennifer Reehl Karnish, B.S., summa cum laude – accounting

Rachel Kathleen Labosky, B.A, magna cum laude - art

Lehighton

Katherine Basile, B.A. - English

Brandy Michelle Botek, B.S. - biology

Brenda L. Koons, B.S. – accounting

Courtney Porzio, B.S., summa cum laude – elementary education

Summit Hill

Jennifer L. Evans, B.A. – psychology & art

COLUMBIA COUNTY

Bloomsburg

Morgan S. Schrock, B.S., summa cum laude – genetic engineering

DELAWARE COUNTY

Folsom

Julia M. Celley, B.S. - biochemistry

Springfield

Mallory Louise Graeve, B.S., magna cum laude - psychology

LACKAWANA COUNTY

Peckville

Rachel Lucas, B.S. - nursing

LANCASTER COUNTY

Lancaster

Kathleen E. Shutter, B.S. - nursing

LEBANON COUNTY

Mt. Gretna

Elaine Steinke, B.S. – genetic engineering

LEHIGH COUNTY

Allentown

Tammy C. Berghold, B.A., cum laude – art

Marisa K. Blake-Jahnke, B.S. – nursing

Kristen Carey, B.S. – nursing

Lynn M. Champlin, M.Ed. – secondary education

Thin Thiri Chit, B.S., cum laude – biology

Cynthia Clay, B.A. – psychology

Lisandra Collazo, B.A. – biology

Lissette Colón, B.A. – social work

Karen L. Conner, B.S. – nutrition

Leesa Gehman, B.A., magna cum laude – art

Angelique Jackson, B.A., cum laude – psychology & art

Rebecca Ann James, M.Ed. – art of teaching

Dyana L. Jones, B.S., magna cum laude – accounting

Nadya A. Hrycenko, B.S. – chemistry

Ann M. Karas, B.S. – nursing

Sabrina Kulakowski, B.S. – psychology & management

Courtney E. Landau, B.S., summa cum laude – biology

Devon Marie Mauricio, B.A., cum laude – psychology & art

Laura Max, M.Ed. – elementary education

Christina Mejias, B.S. – psychology

Stephanie Millman, B.A. – art

Jessica L. Miller, B.A. – history

Lori Miller, B.S., magna cum laude – elementary education

Meghan E. Monahan, B.S. – nursing

Erma F. Moore, B.A. – social work

Mika Namir, B.A., summa cum laude – social work

Kari M. Oprea, B.A. – history

Pat Powers, B.S., summa cum laude – nursing

Carol Ann Raduj, B.S. – nursing

Evelyne W. Saah, B.A. – social work

Julianne Sefko, B.S., magna cum laude – biology & pre medicine

Heather D. Seifert, B.S. – nursing

Julie D. Severance, M.Ed. – elementary education

Tamara Shaheed, B.A., magna cum laude – social work

LaCrisha A. Vasquez, B.A. – social work

Bethlehem

Mary Gibiser, B.S., summa cum laude – elementary education

Damaris Muñiz, B.S. – neuroscience

Breinigsville

Melissa L. Bodnar, B.A. – Spanish & B.S. – elementary education

Center Valley

Lisa M. Roddick, B.S., cum laude – elementary education

Anne C. Verburgt, B.S. - nursing

Coopersburg

Dana Marie De Luca, B.A., magna cum laude - art

Janet Kemmerer, B.S. - nursing

Coplay

Elizabeth T. Bauer, B.A - psychology

Emmaus

Beth Budick, B.A. – social work

Russell Lagler, B.S. - mathematics

Dana Wells, B.S., summa cum laude – nutrition

Teresa M. Yax, B.S. – genetic engineering

Fountain Hill

Tavershima Asom, B.S. - nursing

Macungie

Heather L. (Barret) Harper, B.S. - nursing

New Tripoli

Judith Lynne Ortiz, B.A., magna cum laude – social work

Orefield

Jenna Graybill, B.A. – art

Virginia A. Wortmann, B.A., magna cum laude - art

Schnecksville

Maureen Ann M. Lutz, B.A., summa cum laude - sociology

Nichole Sell, B.A., summa cum laude - psychology

Slatington

Erica Reed, B.S. - nursing

Walnutport

Denise Romansky, B.A., summa cum laude – social work & psychology

Whitehall

Jacqueline Cole-Angle, B.A – psychology

Milhen Eckhart, B.S. – nutrition

Lolock Nyangweso, B.S. – nursing

Kathleen M. O'Connor, B.A. – psychology

Kathryn Solderitch, M.Ed. – secondary education

LUZERNE COUNTY

Bear Creek

Amber Rae Washko, B.S. - chemistry

Dallas

Ellen Catherine Doyle, B.A. – dance

Freeland

Mary Lynne Rish, B.S. - psychology

Shickshinny

Elizabeth Mae Bach, B.A., summa cum laude – fine arts

Nicole L. Hess, B.S., cum laude - biology

MONROE COUNTY

East Stroudsburg

Beth Anne Ciccolella, B.A., summa cum laude - communication

MONTGOMERY COUNTY

Collegeville

Jennifer Marie Terrell, B.A – history & B.S. – elementary education

Norristown

Angela Romano, B.A., summa cum laude – theatre & psychology

Pottstown

Christie Hostetler, M.Ed. – elementary education

NORTHAMPTON COUNTY

Bethlehem

Anna M. Cory, B.S. - nursing

Heather Farkas, B.S., summa cum laude - nutrition

Candida Lopez, B.S. - neuroscience

Sarah Marie Magner, B.A., summa cum laude – art

Lisa Marie Meister, B.A. – social work

Marilyn J. Morales, B.A. – social work

Noelia Morales, B.A., cum laude – psychology & social work

Nicole Myers (Banschelt), B.S. - nursing

Laura Saikia, B.S. – nursing

Nancy Lynn Strickland Smith, M.Ed. – secondary education

Jaclyn M. Troia, B.A., magna cum laude - psychology

East Bangor

Karey J. Murphy, B.A. – social work


Easton

Devon Caraballo, B.A. - dance

Natalie E. Elmer, B.A. - history

Amanda S. Gable, B.S. – chemistry

Chelsea J. Lobdell, B.S., magna cum laude – chemistry

Carolyn Castello Snyder, B.A., summa cum laude – psychology & social work

Hellertown

Carrianne Etzel, B.S. - biochemistry

North Catasauqua

Danielle Hillenbrand, B.S., magna cum laude – elementary & special education

Nazareth

Amanda Rutt, B.S. – elementary education

Northampton

Tori Druckenmiller, B.S. – nursing

Kathleen A. Newhall, B.S. – nursing

Rebecca Piccinini, B.A., cum laude – psychology

Karla Vitovitch, B.S. - nursing

Walnutport

Kristi Anne Birchak, B.S – mathematics, M.Ed. – secondary education

NORTHUMBERLAND COUNTY

Elysburg

Amanda E. Swartz, B.A., cum laude - communication

Shamokin

Karen M. Cook, B.A. - theatre

PHILADELPHIA COUNTY

Philadelphia

Keri McDevitt, B.S. - nursing

PIKE COUNTY

Milford

Traci Lee Strohecker, B.S., summa cum laude - chemistry

SCHUYLKILL COUNTY

New Ringgold

Megan Ann Flack, B.S., summa cum laude - psychology

Shenandoah

Helen Selbi, B.A. – social work

UNION COUNTY

Mifflinburg

Nani M. Watimar, B.S. – genetic engineering

WAYNE COUNTY

Waymart

Erica Lynn Moser, B.S., summa cum laude – psychology

WYOMING COUNTY

Tunkhannock

Carly E. Hampton, B.S. - nursing

YORK COUNTY

Spring Grove

Kate Marie Brown, B.S. - nursing

NEW JERSEY RESIDENTS

BERGEN COUNTY

Wyckoff

Allyson Pohlmeyer, B.S. - chemistry

CAMDEN COUNTY

Somerdale

Cherie Haubois, B.S. – genetic engineering

MIDDLESEX COUNTY

East Brunswick

Amy Lynn Miller, B.S. - nursing

MORRIS COUNTY

Lake Hopatcong

Angela Joan Caravella, B.A. – theatre & B.S. - biochemistry

Long Valley

Heather Lauren DeVoid, B.S. – biology & pre dentistry

SALEM COUNTY

Penns Grove

Dawn Sadler, B.S. – neuroscience

OUT OF STATE RESIDENTS

ALASKA

Eagle River

Kelsey J. Brand, B.S. – chemistry & psychology

ARIZONA

Phoenix

Laura Dalton, B.S., summa cum laude - biochemistry

Lori A. Gilstrap, B.S. - chemistry

CONNECTICUT

Derby

Heather Caruthers, B.S. - chemistry

Hampton

Heather M. Timberman, B.A. - theatre

Somers

Melissa Mae Sturtevant, B.A., cum laude - psychology

DELAWARE

Dover

Rebecca A. Kennedy, B.S. - biochemistry

MAINE

Brunswick

Shelby Ellery, B.S., summa cum laude - chemistry

North Berwick

Amanda Kelley, B.S. - biochemistry

South Gardiner

Jillian Jean Churchill, B.S. – chemistry

South Portland

Kira L. Snyder, B.S., summa cum laude - biochemistry

MASSACHUSETTES

Southbridge

Vanessa Joyce Shown, B.S. - biology

NEW HAMPSHIRE

East Hampstead

Stefanie Harrington, B.S. – genetic engineering

Milford

Tiffany Lyons, B.S. – nursing & psychology

Nashua

Bethany Roberge, B.A., magna cum laude - dance

NEW YORK

Baldwinsville

Erin M. Johnson, B.A., magna cum laude – psychology, B.S. - biochemistry

Hopewell Junction

Izabela Kloc, B.S. - biology

Spencer

Rachel Colleen Pfuntner, B.S., summa cum laude - biology

West Clarksville

Jennifer Heim, B.S. - chemistry

OHIO

East Palestine

Lynn Marie Wilson, B.S. – genetic engineering

SOUTH DAKOTA

Mitchell

Sarah B. Farney, B.A., summa cum laude – fine arts

WASHINGTON, D.C.

Yodit Tuquabo, B.S. – psychology & nursing

####



Return to Press Release archive