>

For Immediate Release

Contact: David Jwanier, media relations associate, 610-740-3790

Cedar Crest College Celebrates 140th Commencement

ALLENTOWN, PA (May 20, 2010)—Cedar Crest College held commencement exercises for approximately 405 bachelor’s and master’s degree recipients on Saturday, May 15.

happy grads

During commencement, the College bestowed an honorary doctorate of humane letters in absentia to 1960 alumna Ruth Rohrbach Jurenko, a leader and humanitarian whose lifelong pursuits have benefitted women and children across the nation. In addition, the program featured a keynote address from Suzanne Fisher Staples, a Cedar Crest graduate from the Class of 1967 and an award-winning author of young adult novels.

Student speaker for the ceremony was Elizabeth Statham, a dual theater and community education major from Bangor, Pa. Graduates received diplomas from College President Carmen Twillie Ambar, Provost Carol Pulham and Registrar Janet Baker.

Graduates from Pennsylvania and New Jersey follow, organized by county and hometown. Graduates from other states are listed by state and hometown. Please note that due to students’ publicity preferences, not all graduating students are listed in the release.

PENNSYLVANIA RESIDENTS

ADAMS COUNTY

Fairfield

Regan Elizabeth Johnson, B.S.—chemistry

Tarashay LeeAnn Seburn, B.S.—nursing

 

Gettysburg

Taylor Marie Grazulewicz, M.S.—forensic science

Nicole Snyder, B.S., magna cum laude—nursing

 

ALLEGHENY COUNTY
Pittsburgh

Rebecca Lynne Tutino, B.S.—chemistry

 

BERKS COUNTY

Barto

Michelle M. Docchio, B.S., summa cum laude—nutrition

Shannon Lindsay Heffner, B.S., cum laude—nursing

 

Boyertown

Theresa Fort, B.A.—English

 

Fleetwood

Ashley M. Geidner, B.S.—nutrition

 

Hamburg
Sheri A. Sensenig-Caruso, M.Ed.—secondary education

Angelique Slovik, M.Ed.—art of teaching

 

Kutztown

Tiffany J. Knabb, B.S.—nursing

 

Lenhartsville

Benjamin S. Hayes, B.S.—nursing

 

Mertztown

Megan Elizabeth Chobot, B.S.—nursing

 

Reading

Angela C. Henrick, B.S.—nursing

Jocelyn Shelby Ludwig, B.A., magna cum laude—communication

Carrie Elizabeth Moore, B.A., summa cum laude—dance

 

Sinking Spring

Michelle Lynn Schmidt, B.S., summa cum laude—chemistry

 

BRADFORD COUNTY

Monroeton

Jessica J. Ragan, B.S.—nursing

 

BUCKS COUNTY

Doylestown

Tiffany Marguerite Gannon, B.S.—nursing

Julia Ann Lake, B.S., magna cum laude—psychology and marketing

 

Dublin

Timothy Dennis Coyle, B.A.—psychology

 

Furlong

Samantha Noelle D’Arrigo, B.S., cum laude—elementary education

 

Langhorne

Heather Nicole Pullins, B.S.—chemistry

 

Levittown

Melanie Marie Markert, B.S., magna cum laude—chemistry

Danielle Marie Schmidgall, B.A., summa cum laude—psychology

 

Perkasie

Jacquelyn Lee Moyer, B.S.—nursing

 

Quakertown

Carrie M. Gabryelewicz, B.A.—social work

Angela C. Madle, B.A.—political science

Heather A. Pfleger, B.S.—nursing

Tacy Rapp Smolen, B.S., cum laude—nursing

 

Sellersville

Andrea Elizabeth Montalbano, B.S.—nursing

Noreen R. Stein, B.S.—psychology

 

Trumbauersville

Jessica E. Meyers, M.Ed.—elementary education

 

CAMBRIA COUNTY

Flinton

Cassandra Jean Krise, B.S.—genetic engineering

 

CARBON COUNTY
Lehighton

Chelsea Louise Kemmerer, B.S.—nursing

Kayla Sarah Faith Reabold, B.S.—nursing

Desiree Lee Shoemaker, B.S.—nursing

Kayla Rose Smith, B.S.—accounting

Renee Nicole Wilkinson, B.S., summa cum laude—accounting

 

Palmerton

Jed M. McFarland, B.S.—nursing

Elizabeth Anne McHugh, B.S., summa cum laude—nursing

 

CHESTER COUNTY

Downingtown

Devin A. Ursini, B.S./B.A.—criminal justice and art

 

Exton

Leandrea Edith Logan, B.S., cum laude—nursing

 

Phoenixville

Heather M. Altiero, B.S.—business administration

 

COLUMBIA COUNTY

Berwick

Breanna L. Barski, B.A.—English and communication

 

CRAWFORD COUNTY

Meadville

Sherry R. Hartmann, B.A., summa cum laude—social work

 

CUMBERLAND COUNTY

Carlisle

Bailey Ann Pezoldt, B.A.—B.A., psychology

 

Mount Holly Springs

Caitlynne Louise Brophy, B.S.—chemistry

 

DAUPHIN COUNTY
Hershey

Adrienne Marie Drisgill, B.S.—neuroscience and psychology

 

DELAWARE COUNTY

Boothwyn

Brittany N. Fikes, B.S., magna cum laude—genetic engineering

 

Glen Mills

Desiree Dawson Cosgrove, B.A., summa cum laude—dance

 

Yeadon

Ana-Kay I. Rhoden, B.S.—nursing

 

FRANKLIN COUNTY

Greencastle

Diana Catron, B.S., cum laude—nutrition

 

LACKAWANNA COUNTY

Olyphant

Jillian Conte, M.S.—forensic science

 

Scranton

Karen Marie-Elizabeth Passino, B.A.—communication

 

LANCASTER COUNTY

Lancaster

Molly Kaitlyn Bair, B.A.—art

 

LEBANON COUNTY

Myerstown

Melissa Irene Showalter, B.S., summa cum laude—biodiversity and conservation biology

 

LEHIGH COUNTY

Alburtis

Antoinette S. Pizza, B.S.—nutrition

Maureen Elizabeth Zavadel, M.Ed.—art of teaching

 

Allentown

Roxanna  Acevedo, B.S.—nursing

Janelle Ann Alfano, B.S.—business administration

Dawn L. Atiyeh, B.S., magna cum laude—accounting

Stephanie Leigh Bennett, B.S., summa cum laude—business administration

Sarah Kathryn Brookman, B.A., summa cum laude—psychology

Christopher J. Bury, B.S.—nursing

Courtney Madeira Caflin, B.A.—art

Cassidi Lynn Dailey, B.S.—biology

Yajaira Davila, B.A.—psychology

Alysse K. Falbo, B.S.—business administration

Ruth Migene Faust, B.A., magna cum laude—English

Alexandra J. Feldman, B.A.—dance

Anna K. Fisher, B.S., magna cum laude—nutrition

Khyla Rae Flores, B.A.—communication and art

Thomas A. Gehris, B.S., summa cum laude—management

Lauren E. Gifford, B.A.—English

Laura Marie Gildner, B.S., summa cum laude—accounting

Laura Goldman, B.A.—theatre

Gessenia Hernandez, B.S.—nursing

Eva Howells, B.S., cum laude—elementary education

Janet Lee Hutchins, B.S.—business administration

Marilyn Jimenez, B.S.—nursing

Miranda J. Johnson, M.Ed.—art of teaching

Jennifer L. Judy, M.Ed.—elementary education

Sakina Salim Khaku, B.S., magna cum laude—biochemistry

Sarah Kincaid, B.A.—social work

Cynthia Jeanne King, B.A., cum laude—English

Justine Karen Klaassen, B.A., magna cum laude—psychology

Donna L. Klaassen, B.S.—nursing

Kimberly Renee Kloss, B.S., magna cum laude—elementary education

Heidi Eva Marie Kulik, M.Ed.—art of teaching

Brandi Leigh Lamm, B.S.—nursing

Shannon N. Layfield, B.S., cum laude—business administration

Amanda Long, B.A.—Hispanic and Latino studies

Sofia Patricia Lopez, B.S.—nursing

Tiffany Lynn Luckenbill, B.S.—nursing

Christine Ann Metzler, B.S.—nursing

Vanessa C. Miller, B.A., magna cum laude—social work

Lauryn S. Mizuhara, B.A., summa cum laude—psychology

Anna M. Mollica, B.S.—nursing

Christina Marie Nealis, B.S.—business administration

Janet Ann Nickisher, B.S.—business administration

Sarah E. Palma, M.Ed.—art of teaching

Xiomara Perez, B.S.—nursing

Jessica M. Planck, M.Ed.—secondary education

Connie L. Rabold, B.S., magna cum laude—business administration

Siddiqa Rajmohamed, B.S., summa cum laude—elementary education

Janelly A. Regalado, B.S., cum laude—business administration

Isabella Reylander, B.S.—nursing

Mary Rodriguez, B.A.—art

Emily Morgan Ross, B.S., magna cum laude—genetic engineering

Jamie M. Sacks, B.A.—art

Jamie L. Sandrock, B.S.—nursing

Heather Michelle Schenkel, B.S., cum laude—nursing

Jennifer M. Schwartz, M.Ed.—art of teaching

Elizabeth Joy Seda-Becks, B.A.—psychology

Ann M. Segan, M.Ed.—elementary education

Erica Serow, B.S.—marketing

Mary T.A. Shankweiler, M.Ed.—art of teaching

Kacie Ashlin Shaulis, B.A., cum laude—religious studies

Morgan Stiller, B.A., magna cum laude—communication

Jessica E. Summer, M.Ed.—art of teaching

Victoria H. Sweeney, B.S.—criminal justice

Nicole Thomas, B.S.—business administration

Molly Ann Thompson, B.A., summa cum laude—Hispanic and Latino studies

Anisha L. Velez, B.S.—criminal justice

Rachel Ann Vogel, B.S./B.A.—marketing and art

Angela M. Waldraff, B.S., summa cum laude—elementary education

Kori L. Warmkessel, B.S.—nursing

Tammy Wesoloski, B.S.—business administration

Sarah Kathleen Wessells, B.A.—social work

Christina A. Zadravecz, B.S.—nursing

Nikole Danielle Zarychta-Amato, B.S.—chemistry

 

Breinigsville

Scott P. Hart, B.S.—business administration

Fabiola C. Puleo, B.S.—nursing

Franceska Severe-DeJoie, B.S.—nursing

 

Catasauqua

Katherine Anne Kemmerer, B.S.—neuroscience

Wendy A. Lebron, B.S., magna cum laude—nursing

Ruth E. Muth, B.S.—nursing

Eryn L. Schlosser, B.S.—nursing

 

Center Valley

Nicole Robin Busedu, B.S.—nursing

Timothy W. Kannapel, B.S.—nursing

Colleen E. Peischl, B.S., summa cum laude—nursing

 

Coopersburg

Samuel Joseph Mills, M.Ed.—secondary education

Michelle Jeanette Snead, B.S.—biochemistry and criminal justice

 

Coplay

Christina Ann Matika, B.S., summa cum laude—genetic engineering

 

Emmaus

Cathy L. Anderson-Chism, B.S., cum laude—accounting

Abbey Fedak, B.S.—nursing

Kristyn J. Fogle, B.A.—social work

Joshua Lee Hoch, B.S., summa cum laude—criminal justice

Melissa M. Keiser, B.A., cum laude—dance and theatre

Erin Elizabeth McLane, B.S.—nursing

Lori M. Miller, M.Ed.—art of teaching

Kathy Sue Schaffer, B.A.—art

Thomas Mark Twardowski, B.A., cum laude—social work

 

Fogelsville

Giavana L. Kirkopoulos, B.S.—nursing

Felicia F. Pasquale, B.S., summa cum laude—elementary education

 

Germansville

Ryan Jeffrey Schwartz, B.S.—nursing

 

Laurys Station

Andrea Joy Hargrove, B.A.—English

 

Macungie

Sabrina D’Agostino, B.S., summa cum laude—elementary education

Jennifer M. Gagliardi, M.Ed.—art of teaching

Nicole Marie Heffner, B.S.—nursing

Amanda J. Price, B.S.—nursing

Stacy L. Pursel, B.S., magna cum laude—marketing

Kristie Lynn Seem, B.S.—nursing

Melanie Troyer, B.S.—nursing

 

New Tripoli

Kari Anne Baer, B.S.—nursing

Emily A. Guth, B.S.—nursing

Cody Andrew Hedglin, B.S.—nursing

Charley Patricia Ortiz, B.S., cum laude—elementary education

 

Orefield

Kimberly Ann Snyder, B.S., summa cum laude—elementary education

Sally Ann Wright, B.S./B.A., summa cum laude—nursing and art

 

Schnecksville

Heather A. Gallagher, B.S.—nursing

Meghann N. Godschall, B.S., magna cum laude—elementary education

Karyn E. Haines, M.Ed.—elementary education

 

Slatington

Andrea Lyn Eberhardt, B.S., summa cum laude—chemistry and secondary education

Connie Lee Eldridge, B.A.—psychology

Lisa A. Hanna, B.S.—nursing

Lauri A. McWilliams, M.Ed.—art of teaching

Ashlynn Nicole Rumble, B.S., summa cum laude—elementary education

 

Trexlertown

Michael Lee Little, B.S.—computer information systems

 

Wescosville

Terri I. Langham, B.S., summa cum laude—nursing

 

Whitehall

Laura Marie Christman, B.S., magna cum laude—nuclear medicine technology

Kimberly Rose Giarizzi, B.S.—nursing

Natasha Juliet Jones, B.A., magna cum laude—English

Lewtine A. Ojiem, B.S.—psychology

Gina V. Smith, B.S., summa cum laude—business administration

 

Zionsville

Jessica R. Balascak, B.S.—nursing

Rebecca A. Burch, B.S., summa cum laude—elementary education

Karen E. Gennaro, M.Ed.—art of teaching

Elizabeth A. Kern, B.A., summa cum laude—communication

 

LUZERNE COUNTY

Harveys Lake

Tara Marie Whispell, B.S.—biochemistry

 

Hazle Township

Gina Marie Dougherty, B.S., magna cum laude—genetic engineering

 

Hunlock Creek

Megan Ashley Goss, B.S.—nursing

 

LYCOMING COUNTY

Montoursville

Amber Nicole Miller, B.S.—chemistry

 

MERCER COUNTY

Hermitage

Jacqueline Marie Tuttle, B.A.—social work

 

MONROE COUNTY

Brodheadsville

Jorge S. Picado, B.S., magna cum laude—nuclear medicine technology

 

East Stroudsburg

Autumn Amber Drury, B.A., cum laude—English

 

Effort

Melisa A. Veley, B.S.—nursing

 

Kunkletown

Geangina A. Day, B.S., cum laude—nursing

Kara L. Frable, B.S.—nursing

 

Saylorsburg

Jamie J. Bachman, B.A.—social work

Elizabeth Ann Detweiler, B.S., summa cum laude—nursing

Dianna Marie Shannon, B.S.—nursing

 

Stroudsburg

Christina Ray Bagliore, B.S.—nursing

John J. Kerprich, B.S.—nursing

Pusilyn McLean-Wilson, B.A.—social work

 

Tobyhanna

Alfreda Gbea Quiteh, B.S., magna cum laude—nursing

 

MONTGOMERY COUNTY

Collegeville

Jessica Dyszel, B.S.—nursing

Alicia Christine Fry, B.S.—nursing

 

East Greenville

Anne F. Davies, B.S.—nursing

Jennifer Moyer, B.A.—psychology

Sarah Lynn Taylor, B.S.—business administration

 

Gilbertsville

Alicia Marie Pearson, B.S., magna cum laude—nursing

 

Green Lane

Elisha M. Worthington, B.S.—business administration

Jessica J. Yule, B.A., cum laude—history

 

Harleysville

Jamie Lynn Bosler, B.S./B.A.—nutrition and psychology

 

King of Prussia

Elisha A. Kronheim, B.A., cum laude—social work

 

Norristown

Tara Brianne Hafele, B.A.—psychology

 

North Wales

Brianna Marie Powell, B.S.—nursing

Emily G. Strake, B.S.—chemistry

 

Pennsburg

Alisha Drew Heilman, B.S./B.A.—chemistry, history and political science

Amy M. Trimble, M.Ed.—art of teaching

 

Pottstown

Laurie Beth Conbeer, B.S.—nursing

Justine Marie Pagillo, B.S.—chemistry

 

Red Hill

Jessica Marie Heiser, B.A.—art

Rachel C. Soda, M.S.—forensic science

 

Trappe

Vitalia DeMarco, B.S.—neuroscience

 

NORTHAMPTON COUNTY
Bangor

Erica Lynn Baggitt, B.S.—elementary education

Elizabeth Grace Statham, B.A., summa cum laude—theatre and community education

 

Bath

Jennifer Collina, M.Ed.—elementary education

Emily Ann Milander, B.S.—nursing

 

Bethlehem

Catherine Austrie-Simon, B.A.—social work

Jessica Ann Beaver, B.S.—nursing

Kelli Joy Blauth, B.A.—psychology

Linda Ritter Borosky, M.Ed.—elementary education

Shupriya M. Boyle, B.S.—nursing

Chatia J. Brent, B.S.—nursing

Jennifer L. Calhoun, B.S.—nursing

Virginia A. Carita, B.S.—business administration

Alyson M. Cheng, B.S.—accounting

Tonya Ann Cooper, B.S.—nutrition

Brittanie Ann Doster, B.S., summa cum laude—marketing

Christa Carol Frinzi, B.S.—nursing

Chereece W. Heyward, B.S.—nursing

Lauren Michelle Kane, B.S.—nursing

Nash W. Keim, M.Ed.—secondary education

Laura Marie Krompasick, B.A.—communication

Kassidy L. Lax, B.S.—nursing

Sarah Lopez, B.S.—psychology

Brooke H. Lynch, B.S.—nursing

Kathryn Jessica Monro, B.A., summa cum laude—English

Virgen Perez, B.S.—criminal justice

Robert Scott Poppele, M.Ed.—secondary education

Roberta Patricia Reifsnyder, B.S.—nursing

Lisa Sensale, B.S., summa cum laude—nursing

Heather Samantha Serrano, B.S.—nursing

Justin Daniel Williams, B.S.—nuclear medicine technology

Sonja A. Zippe, B.S., summa cum laude—psychology

 

Danielsville

Jack M. Potts, B.S.—accounting

 

Easton

Cynthia Roxana Batres, B.A.—psychology

Bobbi Jo A. Brawn, B.S.—nursing

Jessye Darline Charles, B.S.—nursing

Varinderjit Kaur, B.S.—neuroscience

Rachael Marie Murray, B.A.—English

Tiffany Ann Rausch, B.A.—psychology

Fanny Reinoso, B.A.—social work

Cortney A. Russo, B.S.—psychology

Arrianna M. Scarponi, B.S., summa cum laude—elementary education

Amanda M. Sigafoos, B.S., cum laude—accounting

Jenna M. Smith, B.S.—nursing

Kelly A. Strauss, B.S.—nursing

Tina Michelle Yauger, B.S.—biochemistry

 

Hellertown

Elizabeth V. Lowe, B.A., summa cum laude—psychology

Karen R. Sicinski, B.S., summa cum laude—nutrition

 

Nazareth

Diane Marie Kehler, B.A.—art

Amy Lynn Michalski, B.S., cum laude—nursing

Katherine Nicole Schute, B.S., cum laude—nursing

Diana L. Wallbillich, M.Ed.—elementary education

 

Northampton

Rhiannon E. Anderson, B.A., summa cum laude—psychology

Carissa L. Capwell—M.Ed.—art of teaching

Kira Ann Mattos, B.S.—nursing

Jessica D. Pahountis, B.S., summa cum laude—psychology

Mary L. Schreiber, B.S., magna cum laude—elementary education

Marissa A. Walters, M.Ed.—art of teaching

 

Stockertown

Jason R. Thomas, B.S.—nursing

 

Walnutport

Jennifer A. Chilcoat, B.S.—nursing

Morgan Ann Dorsey, B.S., cum laude—biology

 

Wind Gap

Tara Ann Zemlansky, B.S.—nursing

 

NORTHUMBERLAND COUNTY

Watsontown

Erin Katharyn Fairchild, B.S.—nursing

 

PERRY COUNTY

Duncannon

Sara Bunt Messner, B.S.—business administration

 

PIKE COUNTY

Bushkill

Kimberly Ann Baksovich, B.A.—communication

 

Milford

Jessica Ilene Lehman, B.S.—nursing

 

SCHUYLKILL COUNTY

Andreas

Kate Lynn Koch, B.A.—psychology

 

McAdoo

Kelly Pavuk, B.S.—criminal justice

 

New Ringgold

Brenda L. Borden, B.S., magna cum laude—nursing

Amanda Joy DiBuo, B.S.—nursing

Judith Nadeen Hoffman, B.S.—nursing

Tanya Marie Perrine, B.S.—mathematics

Dana A. Vincent, B.S.—nursing

 

Orwigsburg

Amanda D. Dombroski, B.S./B.A., magna cum laude—chemistry and art

Jamie M. Miller, B.S—nursing

Amy Renee Sarnes, B.S.—nursing

 

Pine Grove

Candace Lynn Shobe, B.S.—chemistry

 

Port Carbon

Kathryn Florence Schane, B.S.—nursing

 

Tamaqua

Laura Jeanne Gallagher, B.S.—nutrition

Amy Marie Rowan, B.A.—social work

 

SUSQUEHANNA COUNTY

Montrose

Alexandra Edgington-Giordano, B.A.—theatre and art

 

VENANGO COUNTY

Franklin

Mariah Justine McMullen, B.A., magna cum laude—dance

 

WAYNE COUNTY

Hawley

Holly Kristen Sullivan, B.S.—biology

 

YORK COUNTY

Red Lion

Brandy Lynn Haines, B.S., magna cum laude—genetic engineering

 

 

NEW JERSEY RESIDENTS

 

BERGEN COUNTY

Washington Township

Diane Tiffany Kohlreiter, B.A.—Art

 

BURLINGTON COUNTY

Burlington

Christine Alegra Hickey, B.S.—computer information systems

 

ESSEX COUNTY

Orange

Troy Adina Roberts, B.A.—social work

 

GLOUCESTER COUNTY

Westville

Danielle Faith Vallies, B.A.—dance and psychology

 

HUNTERDON COUNTY

Flemington

Chelsey L. Kennedy, B.S.—biology

 

Hampton

Laura Suzanne Moore, B.S.—biology

 

Lambertville

Felicity Jane Hahn, B.A., summa cum laude—psychology

 

Milford

LeeAnn Freeman, B.S.—accounting

 

Union

Michelle C. De Paola, M.S.—forensic science

 

MERCER COUNTY

Ewing

Andrea Christine Zasoski, B.S., summa cum laude—biodiversity and conservation biology

 

Hamilton

Leslie Ann Savadge, B.S.—business administration

 

Robbinsville

Rachel L. Orlen, B.S.—genetic engineering

 

MIDDLESEX COUNTY

North Brunswick

Roxanne Nicole Holowienka, M.S.—forensic science

 

MONMOUTH COUNTY
Asbury

Cynthia Talley-Darby, B.S.—business administration

 

MORRIS COUNTY

Mine Hill

Lindsay Marie Orlandi, B.A.—art

 

OCEAN COUNTY

New Egypt

Jesenia Holguin, B.S.—marketing

 

Waretown

Vanessa Grace Burde, B.S.—criminal justice

 

SOMERSET COUNTY

Somerset

Shannon Lee Gueren, B.A.—psychology

 

WARREN COUNTY

Phillipsburg

Mandip Kaur, B.A.—psychology

Tara Marie Mitschele, B.S., cum laude—elementary education

 

 

OTHER STATES

 

CALIFORNIA

 

Hawthorne

Nyssa Anne Kudravy, B.S.—genetic engineering

 

CONNECTICUT

Stafford Springs

Kristin Laura Allard, M.S.—forensic science

 

Willington

Rene Noel Norman, B.S.—genetic engineering

 

DELAWARE

Clayton

Alyssa Christine Redding, B.S.—criminal justice

 

Smyrna

Ashley Elizabeth McGee, B.A.—psychology

 

GEORGIA

Columbus

Monika Elaine Robertson, B.A.—anthropology

 

MASSACHUSETTS

Edgartown

Cassaundra Evelyn Gaines, B.A.—psychology

 

Harwich

Jennifer Elise Hill, B.A., magna cum laude—dance

 

Lynnfield

Kathleen M. Walsh, B.A.—theatre

 

MARYLAND

Baltimore

Grace Katherine Beverly, B.S.—elementary education

 

Owings

Courtney Symone Thomas, B.S.—biochemistry

 

Taneytown

Melinda F. Sandridge, B.S.—genetic engineering

 

MAINE

Bar Harbor

Mackenzie Carolyn Lee, B.S.—biochemistry

 

Harpswell

Tasha Lynn Cornish, B.S., summa cum laude—neuroscience

 

Westbrook

Brittany Lynn Symbol, B.S., magna cum laude—biology

 

MINNESOTA

Apple Valley

Kristen Megan Potuznik, B.S.—psychology

 

NEW HAMPSHIRE

Allenstown

Laura Beth Shively, B.S., magna cum laude—biology

 

Brentwood

Elyse Jean Barry, B.A., summa cum laude—psychology

 

Troy

Jessica Marie Thomas, B.S.—elementary education

 

NEW YORK

Bethpage

Deirdre K. Collaso, B.S.—chemistry

 

Howes Cave

Kassey Marinda Brust, B.S.—chemistry

 

Johnson City

Michelle Renee LaClair, B.S.—biology

 

Middletown

Melissa M. Araujo, B.S.—nursing

 

Napanoch

Clarissa Mae Leverich, B.A., summa cum laude—art

 

Newark

Elisabeth Ryan Addyman, B.S.—elementary education

 

Ravena

Catherine Bradshaw, B.S., summa cum laude—biology

 

Schenectady

Caitlyn Ann Hauke, B.S., summa cum laude—biology

 

Sugar Loaf

Larissa Mae Barbaro, B.A., magna cum laude—psychology

 

Valley Stream

Kristen Marie Isaacson, B.S.—elementary education

 

Vestal

Maria Therese Mallery, B.S.—nursing

 

SOUTH CAROLINA

Ladson

Marlena Jean Hamm, B.S.—nursing

 

 VIRGINIA

Virginia Beach

Brandy Leigh Hill, B.A.—dance

Patricia Papazoglou, M.Ed.—art of teaching

 

INTERNATIONAL STUDENTS

 

JAPAN

Okinawa

Samantha Rebecca Hyson, B.S.—mathematics

Tokyo

Yumiko Sugawara, B.S./B.A., summa cum laude—mathematics and theatre

 

####

 Release archive

Last Updated: 5/20/10